Monday, January 30, 2023

How Much Is 1 9 Liters


How Much Is 1 9 Liters

how much liters we need to drink everyday?​

Daftar Isi

1. how much liters we need to drink everyday?​


Jawaban:

2 liter per day or 8 glass of water

Jawaban:

The U.S. National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine determined that an adequate daily fluid intake is:

   11.5 cups (2.7 liters) a day for women    15.5 cups (3.7 liters) a day for men

Penjelasan:

sorry if wrong

wrong? comment in the comments column


2. 1. A : .......................................................B : that is Rp 10,000.00A. how much is this cost?B. how much is it?C. how much this?D. how much it ?​


1. A : .......................................................

B : that is Rp 10,000.00

A. how much is this cost?

B. how much is it?

C. how much this?

D. how much it ?

Semoga membantu!!


3. Two liters of ice cream is divided equally into nine bowls. Calculate, to the nearest milliliter, how much ice cream is in two bowls.


444,444 ml

because :

2 liters are 2000 ml

2000 ml : 9 bowls = 222,222ml

222,222ml × 2 bowls = 444,444ml


4. 3. How many liters of chicken broth in need?a. 3 litersb. 4 litersC. 5 litersd. 8 liters​


Jawaban:

C.5 liters

Penjelasan:

Maaf klo salah

8 liters i think?

kasih terimakasih apa :"(


5. 1.how much oil do you need? A i needed two liters of oil B i needs two liters of oil C i need two liters of oil D i needn't two liters of oil 2.how..water sidang you drink A much B many C bought D need 3.sibling in Indonesia is A. Saudara kandung B saudara angkat C saudara tiri D keluarga angkat 4


Jawaban:

1. c I need two liters of oil

2. a much

3. a saudara kandung

Jawaban:

1.C. i need two liters of oil

2.A.much

3.A.saudara kandung

(aku student cambrige)


6. Buyer:.... Seller: It is Rp 21.000a. How much it?b. How much is it?c. How much does it?d. How much do it?​


a.how much it?

atrtinya = berapa harganya itu?


7. a bath contains initially 20 liters and is filled up to 60 liters. the time it takes to charge is 4 minute. determine how many ........ liters/minut needed to fill the tub​


the gap between 20 liters to 60 liters would be 40 liters which means it takes 4 minutes to fill 40 liters.

from that we can say:

40 liters/4 minutes

we can simplify it to:

10 liters/minute

from that we know to fill the whole 60 liter tub it will take 6 minutes.


8. 1. much - is - of - kilo - a - how - strawberry - ? . 2. is - how - much - the scarf - ?. susun semua kalimatnya dengan benar! .


1. How much is a kilo of strawberry?
2. How much is the scarf?

maaf kalau ada salah semoga membantu:))

9. how much is sangkuriang


Kalau cerita nya mungkin ada beda versi tapi amanatnya sama
maaf kalau jawaban nya salah ya

10. Buyer : ....Seller : That's Rp. 50,000.00a. How much is this cost?b. How much this?C. How much is?d. How much is this?​


Jawaban:

b.how much this

Penjelasan:

maaf klo salah

Jawaban:

D. How much is this?

kalo yang A,B,C kalimatnya terdengar rancu.

SEMOGA MEMBANTU^_^


11. 1.How much does the? 2. How much is the? 3. What is the price of the chees? 4. How much do these.... Cost?


1.cheeze cost
2. cheeze weight?
3.2.43$
4.cheeze

12. 3 liters of Brand Y liquid detergent costs $10.50.How much does 1 liter of the liquid detergent cost?


Jawaban:

$3.50

Penjelasan:

Jawaban:

3 Liters liquid detergent = $10.50

1 Liters Liquid detergent = $3.50

= $10.50 : 3

= $3.50


13. 1. buyer: How much does it cost? Seller: .... A. That Rp7,800.00 B. That is cost Rp7.800.00 C.That costs Rp7.800.00 D. That Rp7.800.002. Buyer: .. Seller; That's Rp17,000.A. How much is this?B. How much is this cost?C. How much this?D. How much is?3. Buyer: .. Seller: It is Rp27,900.A. How much it?B. How much does it?C. How much do it?D. How much is it?Tolong jawab yang bener dan yang pertama kali jawab dan bener jawabannya bakal aku jadiin jawaban tercerdas.​


1.c
2.a
3.d

semoga membantu ya!^_^

Jawaban:

1.b. that is cost Rp7.800,00

2.b. how much is this cost?

3.d.how much is it?

Penjelasan:

semoga membantu


14. How much is sixteen plus four?How much is thirty minus eleven?How much is seven times three?​


Sixteen plus four is twenty

Thirty minus eleven is nineteen

Seven times three is twenty-one


15. 1 A : ........................................................B : it ia Rp 12,000.00A. how much it ?B. how much is it ?C. how much does it ?D. how much do it ? ​


Jawaban:

B. How Much Is It?

moga membantu yaa

Jawaban:

b. how much is it?

Penjelasan:

karena disitu ada jawaban it is jadi sudah pasti pertanyaanya is it.Kok dibalik? karena ini pertanyaan jafi dibalik.


16. tolong jawabkan .caranya tulis kembali 1 how much is kg of sugar ?(rp 12.000)2 how much is abot he ofoil?(rp26.000)3 how much is atooth paste? (rp9.000)4 how much is a kg ofabble ? (rp30.000)5 how much his aloaf of bread? (rp6.000)


artinya

berapa harga sekilo gula?
berapa harga sebotol minyak goreng?
berapa harga satu pasta gigi?
berapa harga sekilo apel?
berapa harga setangkup roti?

semoga membantu y.,

17. susunlah kalimat dengan tepat 1. much - is-of-kilo-a-how-strawberry 2. is - how - much - the scarf


.arrangement.
1. How much is a kilo of strawberry?
2. How much is the scarf?1.How Much is a kilo of strawberry
2. How much is the scarf

18. 1.how much is it ? (140.000)2.how much are the oranges? (25.000)​


Jawaban:

1. it's 140.000

2. just 25.000

Penjelasan:

SEMOGA MEMBANTUMAAF KALAU SALAH

19. 1. How much is Taman Mini Indonesia Indah ticket?2. How much is Children's Palace ticket?​


Jawaban:

Harga tiket masuk TMII saat ini yaitu Rp 20.000 per orang, mobil Rp 20.000, bus atau truk Rp 40.000. Sementara untuk pengendara sepeda motor dikenakan harga tiket masuk Rp 15.000 dan sepeda Rp 1.000.

Istana anak-anak Indonesia Harga Tiket: Rp15.000

Penjelasan:

ini mungkin ada teks nya, tapi tidak disertakan

itu jawabnya berdasarkan harga sebenarnya.

Jawaban:

Menurut ku

Harga tiket masuk TMII saat ini yaitu Rp 20.000 per orang, mobil Rp 20.000, bus atau truk Rp 40.000. Sementara untuk pengendara sepeda motor dikenakan harga tiket masuk Rp 15.000 dan sepeda Rp 1.000.

Istana anak-anak Indonesia Harga Tiket: Rp15.000

Penjelasan:


20. How much is the pencil? 1.7507. How Much isHow Much is dichiaray ? 95.000How Muchis Socks? 8.000low much is Ball point? 3.500the doll ?20.000​


Jawaban:

1) One thousand Seven hundred fifty

2) Ninety five thousand

3) Eight thousand

4) Three thousand five hundred

5) twenty thousand

Penjelasan:

Kalau salah ya gimana ya, soalnya juga ga jelas.. semoga membantu!


Video Terkait Topik Diatas


0 Comments:

Post a Comment