minyak goreng =12.500/kg. how much is ounce of sugar ? jawab dengan angka.
1. minyak goreng =12.500/kg. how much is ounce of sugar ? jawab dengan angka.
12500:10=1250,semoga membantu
2. 2. How much is a kg of sugar?3. How much is a bottle of oil?
Jawaban:
Saya terjemahkan dan beri jawaban
Penjelasan:
2. How much is a kg of sugar ? berapa kg gula
3 kg sugar = 3 kg gula
3. How much is a bottle of oil ? berapa botol minyak
5 bottle oil = 5 botol minyak
3. 2. How much is a kg of sugar?3. How much is a bottle of oil?
Jawaban:
2. Berapa kg gula?
3. Berapa botol minyak?
Jawaban:
Ini diapakan ya?
Kalau diartikan yaitu :
2. Berapa kg gula?
3. Berapa botol minyak?
Penjelasan:
Semoga membantu:)
4. 1)A kg of rice - Rp. 13.000.-A: How much is....B: It is ......2)A cup of coffee - Rp. 8.000,-A: How much is....B: It is3) A box of milk - Rp. 14.000,-A: How much is......B: It is .....4) A birthday cake - Rp. 120.000,-A: How much is.....B: It is ....5) A kg of sugar - Rp. 17.000,-A:......B:.....
Jawaban:
1. A: How much is it?
B: It is thirteen thousand rupiah.
2. A: How much is it?
B: It is eight thousand rupiah.
3. A: How much is it?
B: It is fourteen thousand rupiah.
1. A: How much is it?
B: It is one hundred and twenty thousand rupiah.
1. A: How much is it?
B: It is seventeen thousand rupiah.
Penjelasan:
Soal ini menanyakan harga, yang sesalu menggunakan kalimat How much is it. Dan jawaban 'B' adalah harga benda tersebut, namun dibaca menggunakan huruf.
Maaf jika salah, semoga membantu ya
5. tolong jawabkan .caranya tulis kembali 1 how much is kg of sugar ?(rp 12.000)2 how much is abot he ofoil?(rp26.000)3 how much is atooth paste? (rp9.000)4 how much is a kg ofabble ? (rp30.000)5 how much his aloaf of bread? (rp6.000)
artinya
berapa harga sekilo gula?
berapa harga sebotol minyak goreng?
berapa harga satu pasta gigi?
berapa harga sekilo apel?
berapa harga setangkup roti?
semoga membantu y.,
6. susunlah kalimat dengan tepat 1. much - is-of-kilo-a-how-strawberry 2. is - how - much - the scarf
.arrangement.
1. How much is a kilo of strawberry?
2. How much is the scarf?1.How Much is a kilo of strawberry
2. How much is the scarf
7. 1. What did you buy? Mention them all2. How much is one pen?3. How many kg of orange does she buy?4. How much is 1 liter of nice?5. Does she buy magazine?6. How much is one book note?
Jawaban:
artinya
1. Apa yang Anda beli? Sebutkan semuanya
2. Berapa satu pulpen?
3. Berapa kg jeruk yang dia beli?
4. Berapa 1 liter minuman enak?
5. Apakah dia membeli majalah?
6. Berapa satu buku catatan?
8. is-the-how-orange-of-much
How is the orange of much
Maaf kalo salah :)
HOW MUCH OF IS ORANGE ?
9. how much is bottle of jam
Artinya
berapa botol selai
Jawaban:
artinya
berapa banyak selai dalam botol
10. 1. how much is the price of a glass of lemon tea is Rp2,000.00.2. how much does a glass of ice tea cost? a glass of ice tea is Rp2,500.00.3. .......................................................4. .......................................................5. .......................................................6. .......................................................7. .......................................................
3.How much is the price a plate of bolu cake is? A price of bolu cake is Rp.5.000.00.-
4.How much does the price a glass of mineral water cost? A glass of mineral water is Rp. 3.500.00.-
5.How much is the price a plate of noodle is? A price of the noodle is Rp.10.000.00.-
6.How much does the price a plate of chicken porridge cost? A price of the chicken porridge is Rp. 8.500.00.-
7.How much is the price a glass of manggo juice is? A price of the manggo juice is Rp. 6.000.00.-
Semoga bermanfaat jawabannya :)
11. bhs.inggris (mengerutkan)1. is - the - how - Orange - much2. How - are - pencils - those - much 3. the - how - books - do - much - cost 4. the - is - what - of - price - pen - that 5. what - the - this - is - price - of - handphone
5. What is the price of this handphone ?
4. What is the price of that pen?
3. How much do the books cost ?
2. How much those pencil are?
1. How much the orange is ?
Maaf klo slah
12. Much-of-rice-a-how-plate-is-?
How much a plate of rice is?
(Berapa harga sepiring nasi?)
13. 1. much - is - of - kilo - a - how - strawberry - ? . 2. is - how - much - the scarf - ?. susun semua kalimatnya dengan benar! .
1. How much is a kilo of strawberry?
2. How much is the scarf?
maaf kalau ada salah semoga membantu:))
14. Is-much-a kilo of-how-oranges-?
How much is a kilo of oranges?
How much is a kilo of oranges?
15. What did you buy? Mention them all2.2. How much is one pen?2:50. rupiahHow many kg of orange does she buy?a Newspape3. How many4. How much is 1 liter of rice?5. Does she buy magazine?6.How much is one book note?
Jawaban:
Apa yang Anda beli? Sebutkan semuanya
2. Berapa satu pulpen? 2: 50. rupiah
Berapa kg jeruk yang dia beli?
3. Berapa banyak
4. Berapakah 1 liter beras?
5. Apakah dia membeli majalah?
6.Berapa satu buku catatan?
Penjelasan:
itu untuk translate nya
maaf kalau salah:)
semoga bermanfaat ya...
16. 1.How much does the? 2. How much is the? 3. What is the price of the chees? 4. How much do these.... Cost?
1.cheeze cost
2. cheeze weight?
3.2.43$
4.cheeze
17. how much is two kilograms of mango
Jawaban:
berapa banyak dua kilo mangga
Penjelasan:
berapa dua kilogram mangga
18. Is the oranges much of how price
how much is the orange price?.(maaf kalau salah)
19. 3% of b kg is 2.4 kg. how much is 45% of b kg ?
Jawaban:
uuyfgfggggchhjiiiiiiiiii
20. soal:1.The-is-what-of-price-book-that? 2.Is-the-how-jacket-much? 3.The-how-dictionaries-do-much-cost? 4.How-are-dolls-those-much? 5.what-the-this-is-price-of-television? tolong di artikan ya ka
1) What is the price of that book ? (Berapa harga buku itu ?) 2) How much is the jacket ? (Berapa harga jaket tersebut?) 3) How much do the dictionaries cost ? (Berapa harga kamus-kamus tersebut?) 4) How much are those dolls ? (Berapa harga boneka-boneka itu?) 5) What is the price of this television? (Berapa harga televisi ini?)
0 Comments:
Post a Comment