Sunday, July 10, 2022

The First Floor Of A Tiny House Has A Length


The First Floor Of A Tiny House Has A Length

A floor tile in the shape of a rhombus has sides of length 52 cm and a diagonal of length 48 cm. find the length of the other diagonal.

Daftar Isi

1. A floor tile in the shape of a rhombus has sides of length 52 cm and a diagonal of length 48 cm. find the length of the other diagonal.


Jawaban:

speak indonesian please...

Penjelasan dengan langkah-langkah:

indonesian speak


2. A cuboid has a volume of 7200cm3,square and a length of 32cm.Gind the length of the square face


Jawaban:

Remember the surface area is the total area of all the faces of a 3D shape.

The lateral surface area of a cuboid is given by:

LSA = 2 (lh + wh) = 2 h (l + w)

Example 1: Find the total surface area of a cuboid with dimensions 8 cm by 6 cm by 5 cm.

TSA = 2 (lw + wh + hl)

TSA = 2 (8*6 + 6*5 + 5*8)

TSA = 2 (48 + 30 + 40)

TSA = 236

So, the total surface area of this cuboid is 236 cm2.

Example 2: Find the surface area of a cuboid of dimensions 4.8 cm, 3.4 cm and 7.2 cm.

Solution:

Area of Face 1: 4.8 × 7.2 = 34.56 cm²

Area of Face 2: 3.4 × 7.2 = 24.48 cm²

Area of Face 3: 4.8 × 3.4 = 16.32 cm²

Adding the area of these 3 faces gives 75.36 cm², since each face is duplicated on the opposite side, the total surface area of the cuboid will be:

TSA = 2 (75.36) = 150.72 cm²

Example 3: The length, width and height of a cuboid are 10cm, 8cm and 7cm respectively. Find the lateral surface area of a cuboid.

Solution:

Lateral surface area of cuboid is given by:

LSA = 2h(l+w)

where,

l = length = 10 cm

w = width = 8 cm

h = height = 7 cm

Insert these values into the formula we will get:

LSA = 2 ×7(10 + 8)

LSA = 14 × 18

LSA = 252 cm2

Example 4: The length, breadth and height of a cuboid are 16cm, 14cm and 10cm respectively. Find the total surface area of the cuboid.

Solution:

The total surface area of a cuboid is given by:

TSA = 2 (l*b + b*h + h*l)

Given that:

l = 16cm

b = 14cm

h = 10cm

Substituting the values in the equation we will get

TSA = 2 (16*4 + 14*10 + 10*16)

TSA = 2(224 + 140 + 160)

TSA = 2 * 524

TSA = 1048 cm2

Example 5: Given a cereal box whose length is 20 cm, height is 30 cm and width is 8 cm. Find the surface area of the box.

Solution:

To find the surface are of the box we need to find the area of each rectangular face and add them all up.

The area of the front face is: 20 x 30 = 600 cm2.

The area of the top face is: 20 x 8 = 160 cm2.

The area of the side face is: 8 x 30 = 240 cm2.

Now add these values together we will get: 600 + 160 + 240 = 1000 cm2.

And the total surface area is therefore 1000 x 2 = 2000 cm2.

Example 6: Find the surface area of a cuboid whose sides are 3cm by 6cm by 10cm.

Solution:

Surface area of the cuboid is given by:

TSA = 2 (16*4 + 14*10 + 10*16)

TSA = 2(3 x 6 + 6 x 10 + 3 x 10)

TSA = 2(18 + 60 + 30)

TSA = 216 cm2


3. A rectangular has a diagonal length of 15 cm and a length OF 7cm find the width of the rectangular.​


Jawaban:

◣ ◢

█ █

█ █

◤ ◥


4. a tablecloth has a length of 9/10m and a breadth of 5/8m.what is the area of the tablecloth


[tex] length = \frac{9}{10} \: m = 0.9 \: m \\ \\ breadth = \frac{5}{8} \: m = 0.625 \: m [/tex]

the area of rectangle tablecloth =

length x breadth

0,9 m x 0,625 m

0,5625 m²


5. A block has a length of 2√3 cm, a width of 3√2 cm, and a height of 1√3 cm. Then the length of the diagonal is .... * ​


Jawaban:

√33 cm

Penjelasan dengan langkah-langkah:

Length = Panjang

Width = Lebar

Height = Tinggi

Panjang diagonal ruangnya

= √(2√3)² + (3√2)² + (1√3)²

= √12 + 18 + 3

= √33 cm ✔

Keterangan:

Materi = Bangun Ruang Sisi Datar


6. The cuboid has a length of 5cm , a width of 7cm and a height of 5cm . Count the total of the surface area


Jawab:

L = 2 × (p.l + p.t +l.t)

  = 2 × (5 × 7 + 5 × 5 + 7 × 5)

  = 2 × (35 + 25 + 35)

  = 2 × 95

  = 190 cm

__________________________________________________________

sorry if wrong

I hope this helps

thank you


7. A rectangle has side of length 6cm and7cm find the length of the diagonal to the nearest mm


i dont now you amerika me indonesia

8. Hello, my name is Irfan and this is my house. My housequite big. It has got two floors: a ground floor and afirst floor. It has also got an attic and a basement. Onthe ground floor there are a hall, a kitchen, a pantry, aliving room, a big dining room, and a toilet. On firstfloor there are three bedroom, one bathroom, and a bigcorridor.29. According the text, Irfan's house has 2 floors are....A. a ground and a first floorB. an attic and a basementC. a kitchen and a pantryD. a hall and a living room​


It has got two floors: a ground floor and a

first floor.

Jawabannya A.

Jawaban:A.a ground and a first floor

Moga membantu


9. a rhombus has sides of length 6 centimeter one of its diagonal is 10 centimeter of find the length of the other diagonal ​


Jawab:

belah ketupat memiliki sisi panjang 6 sentimeter salah satu diagonal adalah 10 sentimeter menemukan panjang diagonal lainnya.

Penjelasan dengan langkah-langkah:

6+6+6+6=24

d2 = 2 × L ÷ d1

2 x 24 ÷ 10= 4,8 atau 24/5


10. A cube has a volume of 27 cm3. If the length of the edge is enlarged to 4 times the original length of the edge, the volume of the cube becomes…cm3.


Jawaban:

³√27 = 3

sisi x 4

= 3 x 4 = 12

v = s x s x s

= 12 x 12 x 12

= 1.728


11. If a rectangle has a perimeter of 28 meters and a width of 5 meters, find the length of the rectangle.


The length of the rectangle is 9 meters.

[tex]\\[/tex]

Pembahasan

(Explanation)

To find the length of the rectangle, we first need to know the formula of the perimeter of a rectangle, which is:

p = l + w + l + w or  p = 2(l + w)

where:

l = length w = width

Since we know that the width of the rectangle is 5 meters and the formula of the perimeter of a rectangle is 2(l + w), we can find the length of the rectangle by using the formula as follows.

⇒   p = 2(l + w)

⇒   28 = 2(l + 5)

⇒   28 = 2(l) + 2(5)

⇒   28 = 2l + 10

⇒   -2l = -28 + 10

⇒   -2l = -18

⇒   l = -18/-2

⇒   l = 9

Hence the length of the rectangle is 9 meters.

[tex]\\[/tex]

Pelajari Lebih Lanjut

(Learn More)

Similar rectangle problems:

brainly.co.id/tugas/25905693brainly.co.id/tugas/30221777

[tex]\\[/tex]

Detail Jawaban

(Solution Details)

Mapel: Matematika

Kelas: 7

Materi: Segiempat dan Segitiga

Kode Kategorisasi: 7.2.4

#TingkatkanPrestasimu


12. A steel bar has length of 3 × 10² m, heated from 20°C to 120°C. If the length coefficient expansion is 1,2 × 10^-5 / °C and the length of steel to be affected by the first length, temperature changing and length linear coefficient expansion. Calculate the length of the end of the steel!


Materi: Pemuaian <<<<<<<<<Lo = 3 x 10² m
Δt = 120°C - 20°C = 100°C
α = 1,2 x 10⁻⁵/°C
Lt = ... ?

Problem solving:
Lt = Lo (1 + α x Δt)
Lt = 3 x 10² (1 + 1,2 x 10⁻⁵ x 100)
Lt = 3 x 10² (1 + 1,2 x 10⁻³)
Lt = 3 x 10² (1 + 0,0012)
Lt = (3 x 10²)(1,0012)
Lt = 300,36 m

13. A cube of copper has a mass of 600kg. copper has a density of 9.3g/cm³. Calculate the length of each side of the cube to the nearest mm.​


This is how you solve it

volume = 600.000 / 9,3 (we make 600 kg to 600.000 g because the density use gram to)

Volume = 64.516 cm³ (approximately)

Lenght = 254 cm

Lenght = 254,0 mm


14. A square field has a perimeter of 40 m find the length of one side of the field​


Jawaban:

10 m

Penjelasan dengan langkah-langkah:

perimeter of a square :

Perimeter = 4 × length of side

length of side = 40/4 = 10 m


15. Fill in the blank about Peter's house. Peter's House• Number of floors. :• Rooms on the ground floor. :• Rooms on the first floor. :Mohon dibantu kak maaf bila ceritanya kurang jelas...​


Jawaban:

• Number of floors. :2

• Rooms on the ground floor. :6

• Rooms on the first floor. :5

Penjelasan:

semoga membantu

Jawaban:

1. two floors

2.on the ground floor there is the hall, the kitchen

,a pantry,the living room,a big dining room and a toilet

3.on the first floor there are three bedroom,one bathroom,and a big corridor

Penjelasan:

semoga membantu ^•^


16. A cuboid has a volume of 7200 cm³, a square face and a length of 32 cm. Find the length of the side of the square face.


Jawaban:

The length of the side of the square face

= ✓7200 : 32

= √225

= 15 cm


17. Apa arti dari my nane is rommy and i have a house .It is a lovely houae in the sububr bs of semarang .It has got two floors a ground floor and a first floor


Jawaban:

nane saya adalah rommy dan saya punya rumah. Ini adalah houae yang indah di sububr bs semarang. Ia punya dua lantai, lantai dasar dan lantai pertama


18. a photo grahp of money has a length of 9cm and a width of 4,1cm. if the width of the money is 6,5cm find it's is length


14,26 cm. Semoga membantu

19. A rectangle has a perimeter of 42 meters and a length of 13 meters. Find the width of the rectangle.


The width of the rectangle is 8 meters.

[tex]\\[/tex]

Pembahasan

(Explanation)

The formula of the perimeter of a rectangle is p =length + width + length + width.It can be simplified to p =2(length + width) or p = 2(l + w). As we know the length of the rectangle and the formula of the perimeter of a rectangle, we can use the formula to find the width of the rectangle as follows.

⇒   p = 2(l + w)

⇒   42 = 2(13 + w)

⇒   42 = 2(13) + 2(w)

⇒   42 = 26 + 2w  

⇒   -2w = 26 - 42  

⇒   -2w = -16

⇒   w = -16/-2

⇒   w = 8

Therefore, the width of the rectangle is 8 meters.

[tex]\\[/tex]

Pelajari Lebih Lanjut

(Learn More)

Similar rectangle problems:

brainly.co.id/tugas/30808887brainly.co.id/tugas/25905693brainly.co.id/tugas/30221777

[tex]\\[/tex]

Detail Jawaban

(Solution Details)

Mapel: Matematika

Kelas: 7

Materi: Segiempat dan Segitiga

Kode Kategorisasi: 7.2.4

#TingkatkanPrestasimu


20. A cube has a volume of 27 cm3. If the length of the edge is enlarged to 4 times the original length of the edge, the volume of the cube becomes…cm3.


Jawaban:

1,728

Penjelasan dengan langkah-langkah:

27 cm³ = 3 cm

4 times the original 3×4 = 12cm

volume cube

12³ = 1,728 cm³


Video Terkait Topik Diatas


0 Comments:

Post a Comment